Stół szlifierski Opal 10 przeznaczony jest przede wszystkim do szlifowania krzeseł. Ma on niestandardowe parametry, które pozwalają na swobodne dojście do każdego elementu mebla i jego dokładną obróbkę.
- Do tej pory produkowaliśmy wyłącznie stoły o standardowej wysokości, która szlifierzom krzeseł utrudniała obróbkę – mówi Andrzej Domagała, doradca handlowy. – Kiedy na typowym stole pracownik postawił wysokie krzesło, jego szlifowanie było naprawdę trudne, dlatego obniżyliśmy jego konstrukcję do wysokości 0,5 m.
Oprócz wysokości firma zmodyfikowała także ruszt wyciągowy, tak żeby krzesło pewnie stało, a nogi nie wpadały między jego puste elementy. We wcześniejszych modelach firma stosowała ruszt profilowany z blachy trapezowo-wyginanej. W modelu Opal 10 zastosowano dodatkowo ruszt gładki, który umożliwia teraz dowolnie manewrowanie krzesłem. Założono też osłony, aby pył w znacznym stopniu nie zanieczyszczał środowiska i był w większości odprowadzany przez wyciąg. W stole można też zainstalować oświetlenie dla polepszenia widoczności pracy.
- Konkurencje obniżają stoły maksymalnie do 700 mm, nasz stół można obniżyć do 500 mm – dodaje Andrzej Domagała. – Wykonaliśmy ten projekt pod konkretną firmę, dużego producenta krzeseł i tu wystawiliśmy na targach. Widzimy, że zainteresowanie nim jest spore. Blaty czy fronty mebli często szlifuje się na maszynach, a krzesło jest meblem specyficznym, nie dającym się obrobić w ten sam sposób, dlatego trzeba szlifować je ręcznie. Korzyścią dla producentów krzeseł są oferowane nadal dotacje unijne na poprawę i modernizację stanowiska pracy, więc można z nich skorzystać również przy zakupie takiego stołu szlifierskiego.
Autor: Irena Muszałowska, Gazeta Przemysłu Drzewnego